Aydın
DOLAR17.011
EURO17.5144
ALTIN968.84

ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM YOLDA!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM YOLDA!
Elektrik faturalarında TRT payının kaldırılacağının açıklanmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Doğalgaza gelen zammın ardından elektrik faturalarına da yılbaşı itibariyle büyük zam yolda.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik faturalarındaki TRT payı ve enerji fonu kesintilerini kaldıracaklarını açıklamıştı. TRT payının kaldırılma kararının ardından elektrik faturasına zam haberleri gelmeye başladı. 

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in özel haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enerji fiyatlarındaki artışın tüketiciler üzerindeki yükünü hafifletmek için elektrik faturalarındaki TRT payı ve enerji fonu kesintilerini kaldıracaklarını açıkladı.

FATURAYA YANSIMASI 2 LİRAYI GEÇMEYECEK


Ancak bu açıklamaya uzmanlardan gelen iddialara bakılırsa indirim pek de faturayı rahatlatmayacak.

Çünkü uzmanların iddialarına göre, söz konusu indirimler hayata geçse bile faturaya yansıması 1,5 ile 2 lirayı geçmeyecek. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, bu iddiayı dile getiren uzmanlar arasında. 

Özdağ, iddiasının nedenini şöyle anlattı:
“Mesken abonelerinin faturalandırılması üç ana kısımdan oluşuyor. Enerji, dağıtım, vergi ve fonlar olmak üzere üç kalem bedel var. Eve gelen 100 liralık faturanın 51,7 lirası enerji bedelidir. TRT fonu, bu enerji bedelinin yüzde 2’sine denk geliyor. Yani 51,7 liralık enerji bedelinin yüzde 2’sini aldığınız zaman bu oran 1,03 lira. Enerji katkı fonu ise enerji bedelinin binde 7’si. Çıkan sonucu diğeriyle toplayıp KDV oranını da üzerine eklediğiniz zaman ortaya 1,6 lira gibi bir rakam çıkıyor. Dolayısıyla yapılacak indirimlerin 100 liralık bir faturaya yansıması 1,6 lira gibi bir şey olacak. Bu oranda bir indirim vatandaşla alay etmektir.”

“ASIL YAPILMASI GEREKEN YÜZDE 18 KDV KALDIRILMALI”


Asıl yapılması gerekenin faturalardaki yüzde 18’lik KDV’nin kaldırılması olduğunu kaydeden Özdağ, “Tüketim oranına ve metrekareye göre de KDV oranları belirlenebilir. Ayrıca halen faturalarda belediye tüketim vergisi alınıyor. Enerji bedelinin yüzde 5’i olan bu vergi de alınmayabilir” önerisinde bulundu.

“YÜZDE 15 ZAM”


Bu kişilerden biri olan eski BOTAŞ Gaz Alımı Daire Başkanı ve enerji uzmanı Arif Aktürk “Konutlarda tüketilen doğalgaz tarifesine zam yapılmaması erken seçim işareti” başlıklı haberi değerlendirmesinde son iki zammın doğalgaz ile elektrik üreten santrallerdeki maliyeti yüzde 16-17 oranında artıracağını iddia etmişti.
Aktürk, bunun sonucu olarak aralık ayında elektriğe yüzde 15 ile yüzde 18 olarak zam beklediğini, bunun konutları da kapsayacağını öne sürmüştü.

“MAAŞ ZAMMINDAN SONRA ZAMLANACAK”


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu indirimin ardından açıklama yapan Aktürk halen aynı görüşte olduğunu söyledi.

Elektriğe yüzde 15 oranında bir zam beklendiğini öne süren Aktürk, “Tek farkla şu an piyasada iktidarın zammı bu yılın sonuna kadar yapmayıp yeni yıla bırakmak istediği iddiaları dolaşıyor. Muhtemelen belirtilen asgari ücret düzenlemesi ve emekliye zam düzenlemelerinden sonra devreye sokulacak ama süre uzadıkça yapılacak zammın oranı da yükselir” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
KUŞADASI ATASI'NI ANDIÖnceki Haber

KUŞADASI ATASI'NI ANDI

DÜNYA ŞAMPİYONUNDAN BAŞKAN ÖMER GÜNEL'E ANLAMLI ZİYARETSonraki Haber

DÜNYA ŞAMPİYONUNDAN BAŞKAN ÖMER GÜNEL'E...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar