Aydın
DOLAR17.9421
EURO18.3185
ALTIN1031.8

Oral Çelik yeğeninin yanına Kuşadası’na geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Oral Çelik yeğeninin yanına Kuşadası’na geldi
Abdi İpekçi suikasti ve Papa 2. Jean Paul’a yönelik suikast girişiminin sorumlusu Oral Çelik, Kuşadası’na yeğeninin yanına tatile geldi. 

 

 

1979'da gazeteci Abdi İpekçi'nin cinayetine ilişkin Mehmet Ali Ağca ile birlikte anılan ve aynı dönemde Malatya'da bir dizi cinayet ve bombalama eylemi düzenleyen ülkücü grubun içinde olduğu iddia edilen Oral Çelik, olayların hemen ardından yurtdışına kaçmıştı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra Yalçın ÖzbeyMehmet Şener, Mehmet Ali Ağca ve Abdullah Çatlı ile Bulgaristan'da ve İsviçre'de bir araya gelmişti. Çatlı ile birlikte Viyana'da kalan Çelik, 30 Mart 1981'de Papa II. Jean Paul'e yönelik suikast girişiminin öncesinde Zürih'te Ağca ve Bekir Çelenkile buluştu ve 13 Mayıs 1981 günü gerçekleştirilen suikast eyleminden sonra kayıplara karıştı. Suikastı araştıran İtalyan savcı, olay yerinde bulunan Amerikalı turist Lowell Newton'un çektiği fotoğraflarda elinde silahla kaçan ikinci bir kişinin görüntülendiğini, Ağca'nın iki el ateş ettiğini ancak Papa'nın üç kurşun yarası aldığını, fotoğraftaki ikinci tetikçinin Oral Çelik olduğunu ve Ağca'nın olaydan sonra verdiği ifadesinde bunu itiraf ettiğini ileri sürdü. Bu iddiaları reddeden Çelik, suikast girişiminden hüküm giyen ve daha sonra bizzat Papa II. Jean Paul tarafından affedilen Ağca'nın "bir piyon, bir maşa" olduğunu, olayda ismini vermediği ikinci bir tekikçinin daha olduğunu, suikast emrini Papa'nın yerine geçmek isteyen Pecci adında bir kardinalin verdiğini, İtalyan ve Fransız istihbarat örgütlerinin de olayda rol aldığını ileri sürmekteydi.

Çelik, 1985'te İsviçre'de Çatlı ve Şener'le birlikte yakalanmıştı. 14 Kasım 1986'da Bedri Ateş adında sahte pasaportla yakalandı. Gerçek kimliği ortaya çıkınca İtalya'ya iade edildi ve Abdullah Çatlı'nın tanık sıfatıyla "Suikast günü Çelik Viyana'da benim yanımdaydı" demesiyle burada yargılandıği davadan beraat etmişti. Çelik, 1996 yılında İtalya'dan Türkiye'ye iade edildi ve "silahlı çete üyesi olmak, ruhsatsız silah taşımak ve cezaevinden adam kaçırmak" suçlarından zamanaşımı nedeniyle beraat etti.[4] 1997'de 24 yaşındaki Emine Avcu ile evlendi.[8] Abdullah Çatlı'nın eşi ve kızları, Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanı Mehmet Gül ve sanatçılar Nuri Sesigüzel ve Selahattin Alpay'ın konuk olduğu düğüne Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğluçelenk gönderirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet BahçeliRefah Partisi Genel Başkanı Necmettin ErbakanDoğru Yol Partisi milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura kutlama telgrafı çekti.[8] 1998'de Malatyaspor Kulübü başkanlığına seçildi.[9] 2002 erken seçimlerinde Malatya'dan bağımsız milletvekili adayı oldu. Aynı yıl Sır'rın Sırrı adlı kitabı yayımlandı. 

 

KUŞADASI’NA YEĞENİNİN YANINA GELDİ

Kuşadası’na yeğeni Züleyha Yıldırım’ın yanına gelen Oral Çelik, 2 günlük tatil yaptı. Tatilin ardından uçakla tekrar giden Çelik’in, Kuşadası’nda sık sık geleceği öğrenildi.


Kontrolden çıkan otomobil tarlaya uçtu: 2 yaralıÖnceki Haber

Kontrolden çıkan otomobil tarlaya uçtu:...

Kuşadası’nda otomobil yayalara çarptı: 4 yaralıSonraki Haber

Kuşadası’nda otomobil yayalara çarptı: 4...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar