Dolar31.1297 TL
Euro33.7892 TL
Sterlin39.5610 TL
Aydın 11 °C
Çok Bulutlu

Kuşadası'nda tedavisi yapılan Atmaca doğaya salındı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir vatandaş tarafından bulunan Atmaca türü yırtıcı kuş tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.

  • 0
  • 106
Kuşadası'nda tedavisi yapılan Atmaca doğaya salındı
copyright © kusadasihaber.com.tr
Yazı Boyutu:

Kuşadası’na bağlı Kirazlı köyünde restoran işleten Onurcan Fırat, işletmenin camına sert bir şey çarptığını duyunca dışarı çıktı ve yerde gördüğü kuşu alarak bir kafese koydu. Bir süre sonra sakinleşen kuşun beslenmesini yapan Fırat Ekosistemi Koruma ve doğa seveneler Derneği’ni aradı. EKODOSD yetkilileri tarafından yapılan kontrolde, kuşun Atmaca türü yırtıcı bir kuş olduğu ve bir yarasının bulunmadığı görülerek tekrar doğal yaşam alanına bırakıldı.

EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamada, “Fare vb. kemirgenler, kertenkeleler ve küçük kuşlarla beslenen Atmacalar, diğer Şahin, Kerkenez, Yılan Kartalı, Puhu ve birçok baykuş türleriyle birlikte, yaşamlarını sürdürebilmeleri ve üremeleri için uygun çevresel şartların olduğu Kirazlı çevresinde ve Değirmendere bölgesinde yoğun olarak görülmektedir. Kuşadası bölgesinde tarımın en yoğun yapıldığı yerlerden biri olan Kirazlı’da, çiftçilerin mahsullerine zarar veren fare vb. tarım zararlılarını doğal yoldan temizledikleri için yırtıcı kuşlar çok önemlidir. Kirazlı ve çevresi doğal kaynak değerleri, jeolojik ve morfolojik şekilleri, endemik bitki türleri, anıtsallık kriteri taşıyan ağaçları, yaban hayatı ve yırtıcı kuşlarıyla birlikte, geleneksel tarımın devam ettiği ekoturizm potansiyeli yüksek olan bir bölgedir. Bu bölgenin bütüncül olarak korunması hem Kirazlı’nın hem de Kuşadası’nın geleceği açısından çok önemli olup, yapılaşmaların devam etmesi başta biyolojik çeşitlilik olmak üzere yöre insanlarını da olumsuz etkileyecektir” dedi.

Yorum Yaz
Diğer Haberler

İstanbullu öğrenciler, Kuşadası’nın peyzajına hayran kaldı

Başkan Ömer Günel döneminde Kuşadası’nın yeşil alan miktarı 7 kat arttı

Başkan Ömer Günel'in başlattığı yeşil seferberlik sürüyor!

Kuşadası Belediyesi'nden geleceğin turizmcilerine sıfır atık eğitimi

Milli Park, vatandaşlar için HGS uyarısında bulundu

Kuşadası Belediyesi'nden yeşilin korunmasında büyük hassasiyet

Whatsapp İhbar Hattı