Aydın
DOLAR17.9406
EURO18.3168
ALTIN1032.1
UZMAN ARABULUCU AVUKAT EGE DEMİRALP

UZMAN ARABULUCU AVUKAT EGE DEMİRALP

Mail: [email protected]

ALACAKLI BORÇLU İLİŞKİSİ VE ARABULUCULUK

Sözleşmenin yerine getirilmemesi, tarafların borcunu ifa etmemesi, kambiyo senetleri veya faturaların ödenmemesi halinde bu durum taraflar arasında kaosa neden olur.Alacaklı böyle bir durumda icra takibi ya da alacak davası açarak; ihtiyati haciz, haciz yahut tedbir gibi hukuki yollara başvurarak alacağını  tahsil etmeye çalışır.

Bu durumda; uzayan dava süreçleri, taraflar arasındaki süregelen ticari ilişkinin bozulması, yapılan masraflar olumsuz sonuçlar olarak karşımıza çıkıyor. Alacaklı alacağını yıllar sonra alabiliyor ya da alamıyor. Borçlu borcunu faizi ile birlikte ödemek durumunda kalıyor. Tarafların tacir olması durumunda ticari itibar zedelenebiliyor. Yıllarca süren hukuki süreç baskısı da tarafları yıpratıyor.

Bütün bunlar yerine konusunda uzman bir arabulucu size yardım edebilir. Karşı taraf ile alacağınız ya da borcunuzu ‘arabuluculuk anlaşma belgesi’ ile yeniden yapılandırabilir, takside bağlayabilir, yeni bir ödeme planı belirleyebilirsiniz.

Arabuluculuk süreci taraflardan birinin konusunda uzman bir arabulucuya başvurması ile başlayan bir süreçtir. Sürecin sonunda taraflar anlaşmazlığını anlaşarak veya anlaşmayarak sonuçlandırır. Taraflar anlaşmaya varır ise; tarafların yerine getireceği edimleri içeren bir anlaşma belgesi düzenlenir. Bu belge taraflar ve arabulucu tarafından imzalanır. Borcun ödenmesi veya şekil değiştirerek yeniden yapılandırılmasına ilişkin alacaklı ve borçlu arasında imzalanan arabuluculuk anlaşma belgesi ile düzenlenen hususlar hakkında dava açılamaz. Taraflar ve avukatları ile birlikte imzalanan arabuluculuk belgesi İlam  (mahkeme kararı) niteliğindedir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar