Dolar32.2031 TL
Euro34.8717 TL
Sterlin40.9929 TL
Aydın 30.5 °C
Çok Bulutlu

Milli Park’a günlük araç giriş kapasitesi belirlendi

Aydın’da orman yangınlarını önleyici tedbirler çerçevesinde Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda alınan kararlara göre günlük araç giriş sayısı bin 505 araç olarak belirlendi.

  • 0
  • 138
Milli Park’a günlük araç giriş kapasitesi belirlendi
copyright © kusadasihaber.com.tr
Yazı Boyutu:

Yaban hayatının son sığınağı konumunda bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkı başta olmak üzere il genelindeki ormanların yangınlara karşı korunması hedefiyle önleyici tedbirler alınıyor. Bu çerçevede birçok canlı türüne ve dünyada sadece Türkiye’de bulunan 18 bitki türüne ev sahipliği yapan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda yangın nöbeti de devam ediyor. Aydın Valiliği koordinesinde orman yangınları ile mücadele komisyonu tarafından yeni kararlar alındı. Alınan karara göre bugünden itibaren Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın Güzelçamlı giriş kapısından 08.00 ile 18.00 saatleri arasında araç girişi yapılacak olup son çıkış saati 19.30 olarak belirlendi. Ayrıca Milli Parkın günübirlik kullanım alanlarının toplam taşıma kapasitesi ise bin 505 araç olarak belirlendi. Taşıma kapasitesi dışında Milli Parka araç alınmayacağının duyurulduğu kararda giriş kapısından Karasu Koyuna kadar olan ana yol üzerine hiçbir şekilde aracın park etmesine de müsaade edilmeyecek. Park eden araç sahipleri hakkında da gerekli yasal işlem uygulanıp park halindeki araçlar çekilecek. Milli Park İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere de 2 bin 376 TL idari para cezası uygulanacak. Ayrıca tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu orman yangınına sebebiyet verenlere de 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Konu ile ilgili Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı tarafından yapılan paylaşımda “Kuşadası ilçesi orman yangınları ile mücadele komisyon kararlarına istinaden Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkın Güzelçamlı giriş kapısından 15.05.2024 tarihinden itibaren, 08:00 ile 18:00 saatleri arasında araç girişi yapılacak olup Milli Parkın son çıkış saati 19:30 olarak belirlenmiştir. Milli Parkın günübirlik kullanım alanlarının toplam taşıma kapasitesinin 1505 araç belirlenmiştir. Taşıma kapasitesi dışında Milli Parka araç alınmayacaktır. Giriş kapısından Karasu Koyuna kadar olan ana yol üzerine hiçbir şekilde araç park edilmeyecektir. Park eden araç sahipleri hakkında gerekli yasal işlem uygulanıp park halindeki araçlar çekilecektir. Yangın sezonu boyunca meteorolojik verilere istinaden nispi nemin düşük, rüzgarın şiddetli ve yangın riskinin maksimum seviyede olduğu günlerde Milli Park ziyaretçi ve araç girişine kapatılacaktır. Milli Park alanı içinde günübirlik kullanım alanları dışında kalan orman yolları ve ormanlık alanlara girmek yasak olacaktır. 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 105. ve 110. maddelerinde belirtilen cezalar güncellenmiştir. Buna göre Devlet Ormanlarında Milli Park İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlerin 2 bin 376 TL idari para cezası ile cezalandırması, tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu orman yangınına sebebiyet verenler 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması, kasten orman yakanlar 10 yıldan az olmamak üzere hapis, 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılması kararlaştırılmıştır” ifadeleri yer aldı.


Yorum Yaz
Diğer Haberler

Bir asır önce salıverilen atlar Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı renklendirdi

Kuşadası estetik ve özgün tasarımlarla fark yaratıyor!

Milli Park’a bırakılan alageyiklerin sayısı 74’e ulaştı

Kuşadası plajları Kuşadası Belediyesi’ne verildi

Kuşadası'nda kamusal alan işgallerine geçit yok

Kuşadası Belediyesi katkılarıyla çevre dostu öğrenciler kıyı temizliği gerçekleştirdi

Whatsapp İhbar Hattı