Dolar32.2031 TL
Euro34.8717 TL
Sterlin40.9929 TL
Aydın 25.4 °C
Çok Bulutlu

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İzmir’deki depremi hatırlattı; “7,3 büyüklüğünde deprem ve tsunami oluşabilir”

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir’de 2020'de meydana gelen depremi hatırlatarak, 7,3 büyüklüğünde deprem uyarısı yaptı. Prof. Dr. Ercan bölgede oluşabilecek depremin büyüklüğünün 7,3 olabileceğini belirtirken, sadece Sisam'da değil Girit'te, Rodos'ta, İkaria'da ya da Sakız Adası'nda olacak bir depremin de tsunami tehdidi yaratabileceğini vurguladı.

  • 0
  • 88
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İzmir’deki depremi hatırlattı; “7,3 büyüklüğünde deprem ve tsunami oluşabilir”
copyright © kusadasihaber.com.tr
Yazı Boyutu:

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık Mahallesi'nde bulunan marinanın genişlemesine yönelik girişime karşı düzenlenen eylemlere Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da katıldı.

30 Ekim 2020'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Sığacık Mahallesi'nde bir kişinin yaşamını yitirdiği tsunamiye atıf yapan Ahmet Ercan, daha büyük bir tsunaminin gelebileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan gerekçesini açıklarken şöyle konuştu:

“Depremin resmi büyüklüğü 6.6. Biliyorsunuz her depremin bir resmi büyüklüğü bir de gerçek büyüklüğü var. Ama depremin gerçek büyüklüğü 7. Doğanın bir kuralı vardır. Bir yerde bir doğa olayı olmuş ise bir deprem ya da bir süpürtü (tsunami) dalgası gelmiş ise gelecekte en az o büyüklükte bir daha olur. Bu gördüğünüz belki yaşam süreniz içindeki ilk süpürtü (tsunami) dalgası. Ama bundan sonra da hep olacak. Çünkü milyonlardır yıldır bunlar hep oluyor. "Burada olabilecek en büyük deprem nedir" derseniz 7.3 dolayında bir deprem olabilir. İlle de Sisam'da olacak depremden mi korkacağız? Hayır. Girit'te, Rodos'ta, İkaria'da ya da Sakız Adası'nda olabilecek bir depremin oluşturabileceği bir süpürtü (tsunami) dalgası aynı şekilde etkileyecektir.”

Yorum Yaz
Diğer Haberler

KUŞADASI'NIN HABER SİTESİ SİZ GÖNDERİN BİZ YAYINLAYALIM

Whatsapp İhbar Hattı